تبلیغات
حشره شناسی - گذری بر مدیریت کنترل آفات
حشره شناسی
ببخش و بگذر
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


ضمن سلام و خوش آمد گویی ، لطفا با ارسال ایمیل مرا در جریان نظرات و سوالات خود قرار دهید . در صورت نیاز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.
باسپاس
mob: 09372950810
Email:poneh66@gmail.com

مدیر وبلاگ :تک درخت مزرعه
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید ؟

تاریخچة کنترل آفات

 "سومریان " 2500 سال قبل از میلاد از ترکیبات گوگردی جهت کنترل حشرات و کنه های زیان آور استفاده می کردند .

تا سال 1200 سال قبل از میلاد در کشور چین ، سموم گیاهی حشره کش ( حشره کش های گیاهی کنونی ) ، جهت تیمار بذور و مصارف تدخین ، تکوین یافته و همچنین از گچ و خاکستر چوب ، برای جلوگیری و کنترل آفات انباری و خانگی استفاده می کردند .

ترکیبات آرسنیکی و جیوه ای جهت کنترل شپش بدن و سایر آفات به کار برده می شدند .

ـ " هومر " در 950 سال قبل از میلاد ، اهمیت سوزاندن در کنترل ملخ ها را ذکر کرد .

ـ " هرودوت " 450 سال قبل از میلاد ، استفاده از پشه بند و ایجاد خوابگاه های رفیع ، جهت رهایی از پشه ها را متذکر شد .

ـ استفادة طولانی یونانیان از مواد تدخینی ، توسط ارسطو در 350 سال قبل از میلاد بیان شده است .

ـ 200 سال قبل از میلاد ، " رومن کاتو " استفاده از نفت کش ها ، نوارهای چسبندة روغنی و قیری ، روغن و خاکستر و پمادهای قیری و گوگردی را در کنترل آفات گزارش کرده است .

ـ انبار غلة غیر قابل نفوذ به آفات ، توسط " مارکوس پولیو " ، معمار رومی که به سال 13 قبل از میلاد طراحی شده ، مفهوم آشکار منافع تغییر محیط مسکونی را در جلوگیری از بروز آفات نشان می دهد .

ـ " کو هانگا " بزرگ ترین کیمیاگر قرن چهارم میلادی ، مصرف آرسنیک سفید را در روی ریشة برنج در هنگام نشاء کاری این گیاه ، به منظور حفظ آنها در برابر حشرات زیان آور توصیه می کند .

ـ چینی ها برای کنترل شپش از مس و گوگرد و جهت حفظ گله از گزند انگل ها از روغن خوک استفاده می کردند .

رنسانس و انقلاب کشاورزی

اختراع میکروسکوپ های کامل در طی قرن هفدهم ، به اشاعة اطلاعات نوین در خصوص انواع رقبای ریز و کوچک انسان منجر شد .

ـ " وان لوون هوک " در سال 1675 با استفاده از میکروسکوپ ، باکتری را کشف کرد .

ـ " ردی " ثابت کرد که حشرات از مواد در حال پوسیدن به وجود نیامده ، بلکه از تخم های گذاشته شده روی این مواد منتج می شوند .

ـ " والیس نری " ماهیت پارازیتیسم حشرات را نشان داد .

ـ " هاروی " گردش خون در بدن انسان را کشف کرد و وجود و کار اندام های دیگر بدن انسان و حشرات را شناسایی نمود .

ـ " لینه " در نیمة اول قرن هجدهم ، رده بندی راستین را با تکوین سیستم نامگذاری دو اسمی بنیاد نهاد و استفاده از سوسک های زمینی ، کفشدوزک ، بالتوری ها و پارازیت ها را در کنترل بیولوژیک آفات پیشنهاد داد . همچنین استفاده از سن های پرداتور از خانوادة Pentatomidae را در کنترل ساس معمولی و بهره برداری از حلزون ها را در تقلیل میزان رشد خزه های درختان سیب ، توصیه نمود .

ـ " ریمور " اهمیت روابط پارازیت و میزبان را در طغیان آفات ، مورد بحث قرار داده و استفاده از حشرات حشره خوار به ویژه بالتوری ها را برای عاری نگه داشتن گلخانه ها از وجود شته ها توصیه نمود .

در سال های 1700 ، خطرات ناشی از مصارف سموم شناخته شد .

ـ " اکانت " به سال 1754 در فرانسه ، مسمومیت های آرسنیکی را در میان کارگران کشاورزی مشاهده نمود و در سال 1786 مصرف آرسنیک و ضدعفونی بذور با محلول جیوه در فرانسه ممنوع شد .

فاصلة سال های 1750 تا 1886 در اروپا ، عصر انقلاب کشاورزی بود . زراعت برای اولین بار به جای تأمین معاش ، جنبة تجاری به خود گرفت و متوسط عملکرد یک بذر کاشته شده از 4 به 10 افزایش یافت . این افزایش محصول ، عمدتاً مدیون تغییرات در توزیع اراضی و عملیات کشاورزی بود .

در اواسط سال 1700 ، زارعین ، کاشت ردیفی گیاهان را شروع کردند و با این کار توانستند مزارع خود را با استفاده از وجین کارهای اسبی از علف های هرز پاک سازی کنند .

با به اوج رسیدن انقلاب کشاورزی از اواسط تا اواخر قرن نوزدهم ، کشورهای اروپایی و مستعمرات آنها برخی از بدترین مصائب کشاورزی را تجربه کردند :

1 . بلایت سیب زمینی Phythophtora infestance در اواخر سال 1840 در کشورهای ایرلند ، انگلستان و بلژیک

2 . شیوع بیماری سفیدک حقیقی Powdery mildew در سال 1850 در مناطق مو کاری اروپا

3 . اپیدمی بیماری قارچی لکه برگی قهوه که در سیلان ، چای کاری را جایگزین تولید قهوه نمود

4 . حملة شتة فیلوکسرای مو از آمریکا به موستان های اروپا به ویژه فرانسه

اقدامات در زمینة معضل فیلوکسرای مو از جنبه های مختلف صورت گرفت . در سال 1873 کنة پرداتور فیلوکسرا ، از آمریکا به اروپا حمل و در آنجا مستقر شد ولی در کنترل چندان مؤثر واقع نشد . شیوة جدیدی مبنی بر استفاده از یک عامل بیماری زای حشرات توسط " لوئی پاستور " در سال 1874 توصیه شد ولی هرگز به طور جدی دنبال نشد .

اقداماتی که واقعاً موجب حذف فیلوکسرا به عنوان یک آفت جدی در اروپا گشت ، بهره برداری موفق آمیز از مقاومت گیاه میزبان و تکامل تکنیک های پیوند زنی بود . حوالی سال 1870 ، یک واریتة مو آمریکایی که به شتة مزبور مقاوم بود شناسایی شده و با پیوند زنی ، درختچه های حاصل ، از این شته چندان خسارت ندیدند .

بیماری قارچی سفیدک حقیقی ، این گونه حل شد که با پاشیدن مخلوطی به ظاهر سمی از مس و آهک روی درختچه های کنار جاده ها که بعد ها معلوم شد دو قارچ کش استفاده شده ( مخلوط بردو ترکیبی از سولفات مس و آهک + سم سبز پاریس ) دارای خاصیت حشره کشی نیز می باشند ، هیچ گونه علایم بیماری در اینها مشاهده نشد . سم سبز پاریس در اواخر قرن نوزدهم جزو یکی از رایج ترین سموم حشره کشی مصرفی شد .

در اواخر قرن نوزدهم نشان داده شد که امر انتقال و استقرار دشمنان طبیعی برای کنترل بیولوژیکی ، یکی از مؤثرترین طرق مبارزه با حشرات زیان آور و بعد ها ، علف های هرز می باشد .

اولین موفقیت بزرگ روش مزبور ، کنترل " شپشک استرالیایی " در کالیفرنیا بود . شپشک مزبور که در اواخر سال 1860 به طور اتفاقی به کالیفرنیا آورده شد تا سال 1880 در سرتاسر مرکبات کاری های کالیفرنیا پخش و آنها را تهدید به نابودی کرد . بعد از شناخت این که آفت مزبور ، بومی استرالیا است ، دولت آمریکا حشره شناسی به نام " آلبرت کوبل " را به این کشور فرستاد . این حشره شناس از دشمنان طبیعی آفت مزبور ، دو گونه ، یکی مگس پارازیت به نام Cryptochaetum iceryae و دیگری کفشدوزک Rodolia cardinalis را به کالیفرنیا فرستاد که به طور استثنایی کفشدوزک مزبور ، عامل کنترل مؤثر و سریعی بود .

طی سال 1890 ثابت شد بندپایان ، حاملین یا ناقلین ارگانیسم های بیماری زا می باشند . اولین اصل اثبات موضوع ، در خصوص تب تگزاسی دام ها ( یک نوع بیماری ناشی از یک تک سلولی جانوری ) بود که در سال 1893 نشان داده شد که از طریق کنه به دام ها انتقال می یابد .

ü     عامل بیماری خواب در سال 1896 در آفریقا به وسیلة مگس تسه تسه Glossina polpalis منتقل شد .

ü     کک های موش ها Xenopsylla cheapis ، باکتری بیماری طاعون یا مرگ سیاه را در خود پناه می دهند .

ü     در سال 1897 مشخص شد که پشه ها مولد بیماری مالاریا می باشند .

ü     در سال 1898 نقش مگس ها در انتقال مکانیکی بیماری تیفوئید به ثبوت رسید .

ü     در سال 1900 مثبت بودن این که پشه ها از عوامل انتقال بیماری ویروسی تب زرد می باشند ، مشخص شد .

به این ترتیب برای اولین بار معلوم شد که بسیاری از بیماری های خطرناک را با کنترل ناقلین آنها می توان تحت کنترل در آورد . کنترل این قبیل جانوران ، زمینة جدیدی را در مدیریت آفات به وجود آورد .

تا پایان قرن نوزدهم ، پنج شیوة مهم کنترل آفات به شرح زیر برقرار و متداول گشته بود :

1 . کنترل بیولوژیکی

2 . کنترل مکانیکی و فیزیکی

3 . کنترل زراعی

4 . کنترل شیمیایی

5 . استفاده از واریته ها مقاوم

روش ششم یعنی کنترل قانونی با انجام بررسی ها و اجرای عملیات قرنطینه ای ، جهت جلوگیری از ورود و انتشار مواد آلوده به آفت ، به سال 1912 در کشور آمریکا به موجب قانون قرنطینة نباتی مصوب همان سال ، به طور جدی اعمال گردید .

حشره شناسی به نام " سندرسون " در سال 1915 ، عملیات بهسازی محیط زراعی را از طریق انهدام بقایای گیاهی که ممکن است محل های زمستان گذرانی آفاتی نظیر کرم ساقه خوار ذرت Sesamia cretica ، سرخرطومی غوزة پنبه و سن های خانوادة Lygaeidae باشد مورد بحث قرار داده و گیاهان تله را جهت منحرف ساختن آفات از گیاهان زراعی مهم مثلاً استفاده از ذرت جهت دور کردن ماده های تخمگذار کرم غوزة پنبه Heliothis obsolete ، از گیاهان پنبه توصیه می نماید .

" سندرسون " حشره کش ها را بر اساس نحوة تأثیر آنها به 4 گروه تقسیم می کند :

1 . سموم گوارشی که از طریق دستگاه گوارش ، حشرات را نابود می کند .

2 . سموم تماسی که موجبات گرفتگی مجاری تنفسی یا ضایعات کوتیکولی را فراهم می نماید .

3 . مواد دور کننده

4 . سموم گازی که به منظور تدخین به کار می روند .

طی چهل سال اول قرن بیستم ، پیشرفت هایی در خصوص کنترل بیماری های گیاهی در زمینه های چندی صورت گرفت ولی بیشترین فعالیت های تحقیقاتی در زمینة دستیابی به واریته های مقاوم بود . موفقیت های اولیه در اصلاح نباتات ، مشتمل بر تکوین

مقاومت به زنگ ها در غلات و به پژمردگی های فوزاریومی در پنبه ، هندوانه و لوبیا چشم بلبلی بود . مؤثر بودن تناوب گیاهی و انهدام بقایای گیاهی در کنترل بسیاری از عوامل بیماری زای گیاهی نیز شناخته شده بود .

علم کنترل آفات طی چهل سال اول قرن بیستم پیشرفت مستعدی داشت . فشارهای ناشی از جنگ جهانی دوم ، موجبات تحولات بزرگی در کنترل آفات یعنی تهیه و تکوین آفت کش های آلی را در قرن بیستم فراهم آورد .

در جنگ جهانی دوم به علت بروز بیماری های منتقله توسط حشرات به انسان مثل مالاریا ، تیفوس ، تب راجعه و تب استخوان ، باعث شد در آمریکا صدها مادة شیمیایی ساخته شده توسط کارخانجات مختلف ، از نظر خاصیت حشره کشی مورد آزمایش قرار گیرد . یکی از این مواد مورد آزمایش سم D.D.T بود که توسط شرکت شیمیایی گایگی سوئیس تهیه و توسط " پل مولر " تکوین یافت . به علت نتیجه ای که از این سم در آن زمان گرفته شد ، ترکیبات سمی مشابه مثل سموم آلی فسفره و حشره کش های آلی مصنوعی کاربامات ها کشف و به بازار عرضه شدند .

استفاده از سموم حشره کش و سایر آفت کش ها برای زارع همانند عملیات شخم و بذرپاشی به صورت امری طبیعی در آمد و به سادگی طبق جدول زمانی ( مثلاً یک هفته بعد از خروج نشاء ها تا یک هفته قبل از برداشت محصول ) به سمپاشی مبادرت می کردند

متأسفانه بر اثر وابستگی زایاد به کنترل شیمیایی ، مسائلی که ماهیت آنها اکولوژیکی ـ بیولوژیکی بود ، بروز نمود .

واکنش های معمول در برابر مصارف آفت کش های جدید :

1 . پیدایش مقامت در برابر قدرت کشندگی سموم حشره کش :

ü     مقاومت مگس خانگی Musca domestica ، نسبت به سم D.D.T

ü     مقاومت شپشک سان ژوژه Quadraspidiotus perniciotus در سال 1914 به پلی سولفورآهک

ü     مقاومت سپردارهای قرمز Aonidiella aurantii و سیاه مرکبات Saisse sp در سال 1916 و شپشک سیتریکولا Coccus pseudomagnoliorum در سال 1938 به تدخین با اسید سیانیدریک

ü     مقاومت لاروهای کرم سیبLaspeyresia pomonella  به سموم آرسنیکی

ü     مقاومت لاروهای مگس انگل دامCallitroga ominivorx  در سال 1942 به فنوبتازین

ü     مقاومت تریپس مرکبات Scirtothrips citri در سال 1942 به محلول های سوکروز و ترکیب تارترات پتاسیم

زمانی که جمعیت بزرگی از یک موجود زنده در معرض نوعی استرس مثلاً یک مادة شیمیایی سمی قرار می گیرد ، بعضی مواقع امکان دارد یک فرد یا تعدادی زنده مانده در حالی که سایر افراد جمعیت از پای در می آیند . این امر ممکن است به سبب عامل فیزیکی باشد یا به سبب وجود یک یا چند خصیصه در ساختار ژنتیکی که به طریقی حساسیت آنها را نسبت به مادة سمی ، کمتر می نماید و یا ممکن است به هر دو دلیل مربوط باشد .

با قرار گرفتن هر نسل در معرض سموم شیمیایی ، بیشترین درصد جمعیت را فقط افراد مقاوم تشکیل خواهند داد .

2 . احیای آفات مورد هدف : زارعین متوجه شدند که بعد از سمپاشی با یکی از سموم شیمیایی مدرن برای کنترل یک گونة زیان آور ، جمعیت گونة مزبور گاهی به طور ناگهانی به سطوح بالاتر  از قبل افزایش می یابد .

احیای آفات از این رو نقصان می یابد که در حین عمل سمپاشی ، دشمنان طبیعی آنها از بین رفته و یا توانایی تغذیه و تولید مثل خود را از دست داده و در نتیجه از بین می روند . بنابر این افزایش سریع جمعیت آفت در حقیقت به دلیل نابودی پرداتورها و پارازیت ها می باشد .

3 . طغیان آفات ثانویه : این امر موقعی حادث می شود که گونه ای گیاهخوار که سابقاً زیان بخش نبوده با افزایش ناگهانی جمعیت به

سطوح زیان بار می رسد . این افزایش جمعیت معمولاً نتیجة نابودی دشمنان طبیعی بر اثر سموم آفت کش می باشد که تا قبل از مصرف سموم ، آفت تحت کنترل بیولوژیکی مؤثر قرار داشت .

یکی از موارد نمونة طغیان آفات ثانوی ، بروز طغیان مخرب شپشک استرالیایی با مصرف سم D.D.T جهت کنترل آفات مرکبات در کالیفرنیا بود .

4 . آلودگی محیط زیست : مخاطرات محیط زیستی که به سبب استفاده از این قبیل آفت کش های بسیار مهلک ، مطرح شد درست بعد از عرضة سم D.D.T بوده که مورد توجه اقلیت بسیار ناچیز قرار گرفت . ولی با انتشار کتاب بهار خاموش نوشتة " راشل کارسون " در سال 1962 ، مردم متوجه شدند که این سموم به ویژه حشره کش های کلره در هر جایی از محیط زیست تأثیر گذاشته و یافت می شوند .

پیدایش و تکوین مدیریت تلفیقی آفات

در مدیریت تلفیقی آفات ، برای دستیابی به بهترین شیوة کنترل آفات با کمترین ایجاد اختلال در محیط زیست ، از تلفیق روش های مختلف که با هم سازگاری دارند ، بهره برداری می گردد .

Weblog : mazraeyetalayi.mihanblog.com

Email : Poneh66@gmail.com

نوع مطلب : کشاورزی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 16 آبان 1390
پنجشنبه 2 فروردین 1397 03:00 ق.ظ

Superb posts. Kudos!
cialis online napol cialis price in bangalore cialis patent expiration side effects of cialis we recommend cialis best buy we use it cialis online store tadalafil generic low cost cialis 20mg does cialis cause gout click now cialis from canada
جمعه 4 اسفند 1396 10:42 ب.ظ
سلام! آیا از توییتر استفاده می کنید؟ من می خواهم به شما در این مورد پیگیری کنم
خوب بود من قطعا از وبلاگ شما لذت بردم و منتظر به روز رسانی های جدید هستم.
سه شنبه 10 مرداد 1396 02:39 ب.ظ
Hi there! I'm at work surfing around your blog from my new iphone!
Just wanted to say I love reading through your blog and look
forward to all your posts! Keep up the fantastic
work!
شنبه 10 دی 1390 11:06 ق.ظ
مرسی جالب بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی