تبلیغات
حشره شناسی - مدیریت تلفیقی آفات ( بخش دوم )
حشره شناسی
ببخش و بگذر
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


ضمن سلام و خوش آمد گویی ، لطفا با ارسال ایمیل مرا در جریان نظرات و سوالات خود قرار دهید . در صورت نیاز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.
باسپاس
mob: 09372950810
Email:poneh66@gmail.com

مدیر وبلاگ :تک درخت مزرعه
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید ؟

سلام به همه

مطالبی که در مورد مدیریت تلفیقی آفات نوشتم از کتاب مدیریت تلفیقی آفات با ترجمه و تدوین دکتر پرویز چایچی و دکتر احمد خرمشاهی هست و از چند تا جزوة دانشگاهی هم استفاده کردم امیدوارم مطالب به دردتون بخوره .

مفهوم یک آفت

آفت به معنای وسیع به ارگانیسمی اطلاق می شود که موجودیت ، کیفیت و یا ارزش بعضی از منابع را نقصان می بخشد .

معمولا در دو مورد عدم موفقیت کنترل آفات ، قابل پیش بینی است :

1 . تلقی بی دلیل ارگانیسمی به عنوان آفت و انهدام آن که اکوسیستم را از حالت تعادل خارج کرده و طیف وسیعی از مسایل جدید " آفات " را موجب می شود .

2 . مدیریت کنترل آفات که به جای پی بردن به علت بروز یک گونة زیان آور و تغییر این وضعیت که مسئله ساز شده ( یک راه حل دائمی ) ، به سادگی سعی در کشتن و نابودی آن را دارد ( راه حل موقت ) .

حشرات متنوع ترین و بزرگ ترین ردة جانوری بوده که از آفات کثیر الوقوع می باشند .

استناد به زیان بخش بودن یک ارگانیسم بیشتر به وضعیت و یا حتی به موقعیت تغذیه ای آن بستگی دارد تا گونة آن ارگانیسم .

برای معرفی یک ارگانیسم به عنوان آفت ، آستانه های کنترل وجود دارند :

الف ) حالت تعادل : جمعیت آفت در این حالت نرمال بوده و هیچ گونه خسارتی وارد نمی کند .

ب ) آستانة اقتصادی : در این آستانه جمعیت آفت فزونی یافته و برای مبارزه بایستی اقدام شود .

ج ) سطح زیان اقتصادی : در این سطح آفت ، پایا بوده و نیاز به کنترل دائمی دارد ( هزینه های کنترل آفات کمتر از خسارت وارده ) .

زیان اقتصادی در درجة اول تابعی از انبوهی جمعیت می باشد

مسایل آفات اغلب به این جهت بروز می کند که جمعیت گونه ای به دلایلی از حد نرمال ، افزون تر شده و به همان حال باقی می ماند .

جهت حفظ حالت تعادل ( یا انبوهی ویژه ) در درجة اول به بازدارنده های ناشی از محیط زیست فیزیکی همراه با مکانیسم های عامل در سطوح درون گونه ای و میان گونه ای ، منوط می باشد . این مکانیسم ها شامل پرداتیسم ، پارازیتیسم ، رقابت درون گونه ای برای غذا یا محل های لانه سازی می باشد . به طور بارز ، زمانی که سطح جمعیت بالا باشد فشار ، بیشتر بوده و زمانی که سطح جمعیت پایین باشد ، دارای اثرات خفیفی بوده و بنابر این موسوم به عوامل وابسته به انبوهی می باشند .

کنترل طبیعی به دو صورت است :

1 . عوامل وابسته به انبوهی شامل :

ـ متقابل : کنترل بیولوژیکی ، پارازیت ها ، پرداتورها و ...

ـ نامتقابل : مواد غذایی ، جا ، مکان و ...

2 . عوامل مستقل از انبوهی شامل :

ـ فیزیکی : دما ، رطوبت ، جریان هوا ، PH و ...

ـ بیولوژیکی : کیفیت غذا و مطلوبیت میزبان

در یک اکوسیستم تحت مدیریت ، شیوه های مختلفی جهت تأمین حالت تعادل یک آفت وجود دارد . این شیوه ها هر چند گران ، اما در طی مدت های طولانی رضایت بخش ترین و ارزان ترین روش های کنترل آفات در یک منطقة مشخص می باشد . یکی از شیوه های مزبور ، اضافه کردن یک عامل وابسته به انبوهی مثلاً انتقال و استقرار یک دشمن طبیعی در اکوسیستم می باشد . این شیوه به عنوان کنترل بیولوژیکی شناخته می شود که جهت کنترل موثر حشرات زیان آور و علف های هرز مورد بهره برداری قرار گرفته است .

روش دیگر پایین آوردن حالت تعادل یک گونة زیان آور ، تغییر مداوم محیط زیست فیزیکی آن ، به نحوی که افراد کمتری بتوانند زنده بمانند ، می باشد .

عملیات مدیریت آفات بی عمد ، حالت تعادل را بالا می برد . مصرف یک سم حشره کش جهت کنترل آفتی ، یک دشمن طبیعی را به طرز مؤثر از پای در می آورد و سطح تعادل آفت را بالا می برد . همچنین سطح تعادل ، ممکن است موقعی که مدیریت ضعیف یک اکوسیستم موجبات تأمین محل های جدید تکثیر آفات را مثلاً افزایش آشغال در مورد مگس ها و برکه های آب راکد در خصوص پشه ها فراهم می نماید ، افزایش یابد .

ممکن است جمعیت آفات به دلایلی فزونی یابد و به آستانة اقتصادی برسد . این آستانه ، مرحله ای است برای مبارزه و جلوگیری از رسیدن جمعیت آفت به سطح زیان اقتصادی . چنان چه در آستانة اقتصادی مبارزه نشود احتمال این که یک گونه به صورت آفت شناخته شده ای در آید ، بیشتر است . پس عملیات کنترل قبل از رسیدن جمعیت به سطوح زیان اقتصادی بایستی شروع شود تا از بروز خسارت اقتصادی مهم جلوگیری گردد .

سطوح زیان اقتصادی می بایستی مدام بر حسب زمان و مطابق با رشد و موقعیت گیاه میزبان تعدیل شود .

آفتی که به طور ناگهانی تا سطوح زیان اقتصادی جهش می یابد ، واکنش سریع دشمنان طبیعی و سایر عوامل کنترل طبیعی آن را که فشار های سنگینی در روی انبوهی های رو به تزاید جمعیت آفت وارد می کنند ، بر انگیخته و افت ناگهانی جمعیت آفت به پایین تر از سطح تعادل را موجب می شود .

اغلب گونه های زیان آور با توجه به زنجیرة غذایی ، در دو گروه قرار می گیرند :

الف ) با تغذیه از منبع به عنوان مصرف کنندگان منبع غذایی فعال می باشند ( مثل تغذیة لاروهای راستة بالپولکداران از برگ های نباتات )

ب ) با داشتن نیازمندی های یکسان جهت ادامة حیات ( مثل غذا ، آب و نور ) و رقابت با خود منبع ، جهت تأمین مقادیر محدودی از این موارد اساسی ، که در این صورت به عنوان رقبای منبع عمل می کنند .

دشمنان طبیعی ، اغلب به منزلة عوامل وابسته به انبوهی که سطوح تعادل گونه های مصرف کنندة منبع یا رقبای منبع را پایین می آورند ، عمل می کنند .

انواع آفات

آفات را می توان بر اساس طغیان و فعالیت شان به چند گروه تقسیم کرد :

1 . آفات کلیدی Key pests : گونه هایی هستند که سیستم های مدیریت در خصوص آنها تکوین می یابد .

2 . آفات اتفاقی Occasional pests : گونه هایی هستند که جمعیت آنها گاهی بر اثر طغیان ناگهانی ، خسارات عمده ای را موجب می شوند . طغیان ناگهانی این قبیل گونه ها اغلب به علت بروز اختلالات در کنترل طبیعی ، ناهنجاری های اقلیمی یا مدیریت نادرست انسان می باشد .

3 . آفات بالقوه یا احتمالی Potential pests : در صورت تغییر عملیات مدیریت ، احتمال دارد به صورت زیان آور در آیند .

4 . آفات مهاجر Migrant pests : گیاهان را به طور ادواری به مدت های کوتاهی آلوده کرده و اغلب خسارات سنگینی را وارد می سازد مثل ملخ ها .

5 . آفات بی ضرر Non pests : به آن دسته از ارگانیسم ها اطلاق می شود که به علت موقعیت شان ، احتمال ندارد به صورت زیان بخش در آیند و بسا اوقات دارای اثرات مفیدی می باشند .

آفات و مدیریت منابع

کنترل آفات و سایر عملیات مدیریت منابع عبارت است از اعمال تغییرات در اکوسیستم که به منظور حفظ کیفی منبع ، تأمین و بهبود بخشی سلامتی و رفاه انسان یا افزایش سطح تولید مواد غذایی طرح ریزی می شوند .

بعضی اوقات ، ماده ای شیمیایی یا عملیاتی بر خلاف معمول بنا به توصیة مشاورین کارخانجات سازنده یا به دلیل این که ظاهراً یک انتخاب بالقوه جایز و شاید به عنوان یگانه انتخاب تلقی می گردد ، به کار گرفته می شود .

یک مدیر مدبر منبع ، بایستی جمعیت های آفت و ارگانیسم های مفید را ارزیابی کرده و با به کار گیری آستانه های عملیات کنترل ، قابل توجیه بودن هزینه های کنترل آفت را از نظر صرفه های اقتصادی مشخص سازد .

یک آفت کش شیمیایی ممکن است به برگ ها آسیب رسانده ( گیاه سوزی ) و موجب نقصان محصول گردد و  یا امکان دارد با بر جای گذاشتن باقی ماندة سمی ( تلرانس ) ، محصول را غیر قابل فروش نماید .

برخوردهای منافع در مدیریت اکوسیستم

1 . کودهای شیمیایی : زارعی که مقدار محصول خود را با مصرف مقادیر زیادی از کودهای آلی ازته  ، فسفره یا پتاسه افزایش می دهد ، از نتایج حاصله یعنی تولید گیاهان زراعتی بزرگ تر ، آبدار تر و با رشد سریع تر راضی و خشنود می شود ولی از نتایج مصرف سنگین کودهای شیمیایی که خود مستلزم توجه بیشتری است ، بی خبر است ؛ مواردی از نتایج منفی مصرف کودها به این صورت است :

ü     تولید علف های هرز بزرگ تر ، سریع الرشد و رقیب برای گیاه زراعی

ü     جذب حشرات زیان آور جهت تخم ریزی روی محصولات شاداب

ü     نقصان محصول

ü     تشکیل املاح در خاک و در نتیجه غیر قابل کشت بودن خاک

ü     رشد بعضی گیاهان آبزی در نتیجة باران یا سیلاب و انتقال کودهای شیمیایی به جریانات آبی

ü     با ایجاد توده های بزرگی از جلبک ها و سایر گیاهان آبزی ، انسداد جریان آب ، گل آلود و غیر قابل شرب بودن و کاهش اکسیژن

ü     افزایش شوری آب رودخانه ها

2 . مصارف سموم علف کش در جنگل ها : استفاده از علف کش ها به منظور جلوگیری از رشد گیاهان پهن برگ ، این گیاهان نابود شده یا به شدت از رشدشان کاسته می شود و سوزنی برگ ها ، رشد اولیة خود را آغاز کرده و سریعاً به صورت درختان غالب جنگل در می آیند ؛ نتایج منفی نابودی پهن برگ ها به صورت زیر است :

ü     گرسنه ماندن یا مهاجرت جانورانی که از پهن برگان تغذیه می کنند

ü     گرسنه ماندن جانورانی که از این گیاهخواران تغذیه می کنند

ü     فرسایش خاک

ü     از دست رفتن رطوبت خاک

ü     از بین رفتن مواد غذایی و میکروارگانیسم های تجزیه گر لایه های فوقانی خاک و خاک برگ

ü     از بین رفتن خاک تحت الارضی

3 . سموم قارچ کش : ترکیبات گوگرد و مس ، باقی ماندة سمی پایداری را تولید می کنند که در خاک بر جای می ماند . تراکم مس در خاک ، موجب نابودی تعداد زیادی از ارگانیسم های موجود در لایة خاک برگ و در مجاورت سطح خاک می شود .

بیشتر قارچ کش های آلی مدرن ، نسبت به ترکیبات سولفات مس ، ثبات کمتری دارند و در نتیجه در اکوسیستم های مجاور دارای اثرات مخرب کمتری هستند . با این حال ، مخلوط بردو ( سولفات مس + آهک + آب ) هنوز پر مصرف ترین قارچ کش می باشد .

4 . مصرف سموم حشره کش : این سموم باعث احیای مجدد آفات و طغیان آفات ثانوی شده و مصارف بیشتر آنها مسئلة مقاومت آفات به مواد شیمیایی را سبب شده و در نتیجه باعث مصارف سنگین تر و به دفعات بیشتر سموم می گردد .

موانع اجتماعی تصمیم گیری در مدیریت آفات

الف ) اثرات اقتصادی : اولین مورد ، انتفاع منابع مجاور می باشد . مثلاً اگر زارعی در اوایل فصل علیه کرم خوشه خوار ذرت ( کرم غوزة پنبه ) سمپاشی کند ، زارع مجاور از سمپاشی در اواخر فصل علیه این آفت معاف است .

مورد بعدی ، صنایعی را شامل می شود که تجهیزات ( ماشین آلات سمپاشی ) و مواد مصرفی ( کارخانجات تولید سموم ) در مدیریت آفات را تهیه و به بازار عرضه می کنند .

ب ) کیفیت محیط زیست : فرآیند آلودگی های محیط زیستی بر روی ارگانیسم های بیوسفر ، اشکال چند گانه دارند :

1 . نابودی مستقیم

2 . اثرات سمی غیر مستقیم ناشی از تجمع مواد سمی در زنجیره های غذایی یا فعالیت های تولید مثلی یا سایر سیستم های متابولیسمی و یا رفتاری

3 . نابود کردن انتخابی بعضی گونه ها که منجر به تلفات متعاقب در سطوح تغذیه ای بالاتر ، از طریق گرسنگی یا فقدان پناهگاه می شود

سموم شیمیایی توسط باد ، آب و بدن حیوانات مهاجر به محل های بسیار دور از محل سمپاشی شده منتقل می شوند . بنابر این آلودگی محیط زیستی ناشی از مصارف سموم آفت کش نمی تواند منحصر به منطقة تیمار شده باشد .

انواع بسیاری از آفت کش ها ، تلفات مستقیم گونه های غیر هدف را موجب می گردند . تراکم بیولوژیکی یک مادة سمی در زنجیره های غذایی ، از ویژگی های سموم آفت کش است که دارای پایداری زیاد در محیط زیست ، قابلیت تحرک و انحلال پذیری در چربی ها بوده و سریع به مواد غیر سمی تجزیه نمی شوند .

سموم آفت کش نه تنها از طریق ایجاد مسمومیت های مستقیم یا غیر مستقیم در موجودات زنده ، بلکه برای بیوسفر مخرب می باشند  ممکن است از طریق تقلیل شبکه های غذایی یا نابودی منابع غذایی ، روی بسیاری از جانوران سطوح تغذیه ای بالاتر ، در انبوهی خاص گونه ها نیز تأثیر داشته باشد .

کلیة جانوران در ابتدایی ترین زنجیرة غذایی خود از نظر غذایی به گیاهان وابسته اند و زمانی که بخش بزرگی از این منبع انرژی حتی برای مدت زمان کوتاهی حذف شود ، جانوران کلیة سطوح تحت تأثیر قرار خواهند گرفت .

ج ) مخاطرات بهداشتی : آثار سموم آفت کش در بدن انسان ممکن است مشتمل بر کاهش بارداری و بروز سرطان باشد .

ü     علف کشی که دارای دیوکسین آلوده کننده باشد به عنوان عامل ناهنجاری های جنینی و سقط جنین شناخته شده است .

ü     ترکیبات آرسنیکی که به عنوان سموم حشره کش مصرف می شوند ، سرطان زا می باشند .

ü     دیکلروس ، مادة مؤثر رایج در کنترل کک ها ، گمان می رود عامل موتاسیون باشد .

ü     نماتود کش DBCP موجب عقیمی می شود .

کلام آخر

مراحل مبارزة تلفیقی

1 . تعیین اکوسیستم : مبارزة تلفیقی معمولاً در مناطقی که تنوع زیاد باشد مؤثر تر است ولی در سطوح کوچک تر نیز قابل اجرا است .

2 . تعیین آستانة اقتصادی : زمان مبارزه را می توان مشخص نمود تا از رشد جمعیت و رسیدن آفت به سطح  زیان اقتصادی جلوگیری کرد .

3 . نمونه برداری و تعیین جمعیت : جهت این که آیا عوامل طبیعی از رشد جمعیت جلوگیری می کنند یا باید برای کنترل از مبارزة شیمیایی نیز استفاده شود .

4 . افزایش مقاومت محیط زیست : جهت فعال کردن دشمنان طبیعی

5 . کاربرد آفت کش ها به صورت انتخابی : در این مرحله چنان چه اقدام به سمپاشی شود ، مکان و زمان سمپاشی الزامی است . در رابطه با مکان ، فقط قسمتی از مزرعه سمپاشی شود تا دشمنان طبیعی بتوانند در دیگر نقاط سمپاشی نشده زنده بمانند و به فعالیت خود ادامه دهند . در رابطه با زمان که بستگی به دورة زندگی دشمنان طبیعی دارد ، موقعی است که نسبت زیادی از جمعیت دشمنان طبیعی با قرار گرفتن در غلاف محافظی ، از تماس با سم در امان هستند یا جمعیت آنها به خارج از منطقة سمپاشی شده مهاجرت کرده اند .

Weblog : mazraeyetalayi.mihanblog.com

Email : Poneh66@gmail.com

نوع مطلب : کشاورزی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 30 آبان 1390
پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:25 ق.ظ
It's amazing to go to see this web page and reading the views
of all mates about this paragraph, while I am also zealous of getting know-how.
سه شنبه 10 مرداد 1396 10:36 ب.ظ
My partner and I stumbled over here different web page and thought I should check things
out. I like what I see so i am just following you. Look forward to finding out about your web page again.
یکشنبه 13 آذر 1390 12:16 ق.ظ
سلام وبلاگ خوبی دارید
پنجشنبه 10 آذر 1390 11:14 ق.ظ
مطلب طولانی وکاملی بود
مرسی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی