تبلیغات
حشره شناسی - تهیة تراریوم در خانه
حشره شناسی
ببخش و بگذر
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


ضمن سلام و خوش آمد گویی ، لطفا با ارسال ایمیل مرا در جریان نظرات و سوالات خود قرار دهید . در صورت نیاز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.
باسپاس
mob: 09372950810
Email:poneh66@gmail.com

مدیر وبلاگ :تک درخت مزرعه
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید ؟

برای تهیة تراریوم ، گیاهانی باید انتخاب شوند که علاوه بر دارا بودن شاخ و برگ زیبا ، رشد کندی داشته باشند ؛ همچنین توانایی تحمل رطوبت زیاد هوا و خاک و نور کم را هم داشته باشند .مرحلة اول :

ظرف مورد نظر را انتخاب کرده ، آن را تمیز و خشک می کنیم . یک لایه سنگریزه داخل ظرف می ریزیم . سعی می کنیم مقدار بیشتری از سنگریزه ها به یک سمت دیوارة ظرف متمایل باشند ، این کار به زهکشی بهتر کمک می کند . زهکشی مناسب ضروری است تا خاک بیش از حد اشباع نشود چون باعث پوسیدگی ریشه شده و گیاه از بین می رود .

میزان مواد زهکشی بستگی به اندازه و شکل ظرف دارد . با توجه به اندازة ظرف می توانید لایة یک اینچی از مواد را در ته ظرف پخش کنید ، به طوری که تمام ظرف را بپوشاند . برای ظرف های عمیق یا بزرگ ممکن است لایه ای تا 3 اینچ نیز استفاده شود .

گاهی قبل از لایة سنگریزه ، لایة نازکی از خزه در ته ظرف قرار می دهند .

مرحلة دوم :

برای جذب یون های ناخوشایندی که موقع آبیاری ایجاد می شود لایة نازکی از زغال روی لایة سنگریزه ها می ریزیم .

مرحلة سوم :

قرار دادن یک لایه مواد غیر طبیعی روی زهکش ، لایه ای ایجاد می کند که از فرو نشستن خاک و از بین رفتن توانایی آن برای زهکشی جلوگیری می کند . برای این کار مواردی مانند پارچه های فایبر گلاس مناسب می باشند ؛ چون دارای خلل و فرج کافی برای عبور آب هستند .

گاهی از خزه اسفاگنوم به این منظور استفاده می شود .

مرحلة چهارم :

به مقدار کافی خاک تمیز و استرلیزه شده تقریباً 1/5 تا 1/4 از حجم ظرف را پر کرده ( برای جلوة بیشتر خاک به صورت شیبدار ریخته می شود ) تا گیاهان در سطوح مختلف قرار گیرند . معمولاً اختلاف سطح بین خاک جلو و خاک عقب 1 تا 1/2 اینچ می باشد . اگر تراریوم دایره ای باشد ، می توان سطح صاف برای کشت تهیه کرد .

می توان از خاک های گلدانی بسته بندی شده که استرلیزه هستند استفاده کرد یا این که از مخلوط خاک باغچه و پیت ماس محیط کشت را تهیه کرد .

خاک باید نرم ، دارای زهکشی خوب و بدون کود باشد . برای تراریوم نواحی گرمسیری با گیاهان شاخ و برگ دار ، یک قسمت خاک ، یک قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت استفاده می کنند .

اگر می خواهید یک باغ کاکتوس ایجاد کنید از خاک زبر که از یک قسمت خاک و یک قسمت شن تشکیل شده است استفاده کنید .

برای از بین بردن عوامل بیماری زا در خاک تهیه شده می توان به روش زیر عمل کرد :

ابتدا خاک را مرطوب کرده و در سینی بزرگ پهن کنید . سپس آن را تحت دمای 200 درجة فارنهایت به مدت 20 دقیقه قرار دهید . هر 5 دقیقه یک بار خاک را به هم بزنید . به این ترتیب خاک استرلیزه خواهد شد .

خاک مورد استفاده تان را قبل از استفاده مورد آزمایش قرار دهید به این صورت که آن را با دست فشار دهید ، اگر به راحتی فشرده شود مقداری پرلیت و ورمی کولایت برای کمک به زهکشی به خاک اضافه کنید .

خاکی که به تراریوم اضافه می شود نسبتاً خشک باشد در غیر این صورت به دیواره ها می چسبد . خیلی از اوقات خاک می تواند با طراوت شود ( بریدن لایة بالایی خاک و اضافه کردن خاک تازه ) .

مرحلة پنجم :

بعد از تهیة محیط کشت و قرار دادن در ظرف ، نوبت به انتخاب و کاشت گیاهان می رسد . دنبال گیاهانی باشید که رشد کم و برگ های کوچک داشته باشند .

تعدادی از گیاهانی که می توان از آنها در تهیة تراریوم استفاده کرد عبارتنداز :

کالاته آ ، پیرومیا ، سرخس ، فیتونیا ، پتوس ، کاماادوار ، سارانتا ، کراسولا ، بنفشه ،   توت فرنگی وحشی و کاکتوس .

گیاهان به رشد پیوسته و آرام نیاز دارند ، همچنین باید توانایی هم زیستی با گیاهان همراهشان را در شرایط یکسان داشته باشند . هرگز از ترکیبی از گیاهان که نیازهای رشد مختلفی دارند استفاده نکنید . گیاهانی را انتخاب کنید که از لحاظ واریته ، اندازه ، بافت و رنگ و احتیاجاتشان مشابه یکدیگر باشد .

بهتر است گیاهانی مورد استفاده قرار گیرند که از لحاظ اندازه ، مناسب ظرف انتخاب شده ، باشند . گیاهانی که دارای رشد کم هستند به دستکاری و نگهداری کمی نیاز دارند .

اگر ظرف تراریوم طوری است که تمام سطوح شفاف بوده و دارای دید است باید گیاهان بزرگ تر را نزدیک به مرکز کاشت ؛ اما اگر فقط 2 تا 3 سطح آن دیده می شود گیاهان بلند تر باید در قسمت دیوارة پشتی جای داده شوند .

گیاهان نباید خیلی نزدیک به هم کاشته شوند بلکه باید فضای کافی برای هر کدام از آنها در نظر گرفته شود . گیاه باید طوری مستقر شود که پایة گیاه ، همسطح سطح بالای خاک باشد ؛ اجازه ندهید که پایة گیاه بالاتر از سطح خاک باشد .

گیاهان گرمسیری و جنگلی در تراریوم بسته و یا دریچه دار مورد استفاده قرار بگیرند . گیاهان آبدار و شاداب در ظرف های باز مورد استفاده قرار بگیرند و بسیار مهم است که گیاهان ، فاقد حشره یا بیماری باشند .

هر برگ آسیب دیده یا زرد یا هر برگی که نشان از آسیب حشره یا بیماری دارد را فوراً جا به جا کنید . اگر بیماری دارای اهمیت است گیاهان را در یک بسته پلاستیکی به مدت دو هفته قبل از کاشت در تراریوم قرار دهید ، اگر بیماری وجود داشته باشد روی شاخ و برگ و ساقه ، علایم نمایان می شود .

وقتی در یک ظرف با دهانة عریض کشت می کنید از قاشق برای درآوردن خاک استفاده کنید . اگر از ظرفی با دهانة باریک استفاده می کنید باید روشی برای قرار دادن گیاه در تراریوم ایجاد کنید . برای وارد کردن نباتاتی که ریشة آنها بزرگ است آنها را داخل کاغذ یا پارچه پیچانده و فرم می دهند . از یک انبر بلند و باریک یا چوبی که انتهای آن سیم حلقوی بسته شده نیز می توان استفاده کرد . با این چوب ، چاله را قبل از کاشت حفر کرده و بعد از کاشت چاله را پر کنید و اطراف آن را به آرامی فشار دهید . چوب بلند که انتهای آن یک چوب پنبه است وسیلة مناسبی برای محکم کردن خاک اطراف گیاه می باشد .

 

مرحلة ششم :

بعد از کاشت گیاهان ، تراریوم را می توان با یک تخته سنگ ، چوب شکسته ، خزه و چیزهای دیگر تزئین کرد .

مرحلة هفتم :

ظرف را با در پوش یا سینی شیشه ای بپوشانید . در این مرحله ارتباط با محیط قطع شده و جنگل بارانی مینیاتوری ایجاد می شود .

مرحلة هشتم :

هر گیاهی را که شروع به پوسیدگی می کند جابجا کنید . پوسیدگی معمولاً در اثر رطوبت زیاد به وجود می آید . اگر این اتفاق در تراریوم بسته باشد ، درپوش را حرکت دهید تا ظرف خشک شود . در تراریوم بسته در هفتة اول بعداز کاشت این حالت اتفاق می افتد . هر برگی که می میرد یا گیاهی که شروع به پوسیدگی می کند باید سریع از بین برود قبل از آن که مشکل به سایر گیاهان سرایت کند . در بیشتر حالات ، بعد از چند هفته که تراریوم استقرار پیدا کرد خطر بیماری کاهش می یابد .

کود : کمتر از یک سال بعداز کاشت هرگز برنامة کود نداشته باشید . در صورت مشاهدة علایم کمبود ، کود سبکی که به صورت محلول با آب است به نسبت 1 به 4 گیاهان خانگی داده شود .

آبیاری : پس از کاشت ، گیاهان را با اسپری آبیاری کرده که در این صورت برگ های آنها نیز تمیز می شوند . آبیاری شدید باعث از بین رفتن گیاهان می شود . هیچگاه آب را به طور مستقیم روی تراریوم نریزید ، زیرا محلی برای زهکشی که آب از آن خارج شود وجود ندارد . آب به مقداری اضافه کنید که فقط خاک مرطوب شود . هیچگاه آب جمع شده در زیر لایة سنگریزه نداشته باشید ؛ زیرا آب باعث خواهد شد که ریشه دچار پوسیدگی شود . وقتی که کناره های ظرف خشک هستند و هیچ رطوبتی در کناره ها آشکار نیست مقدار کمی آب اضافه کنید .

اگر در اثر آبیاری زیاد فضای داخل ظرف مه آلود شود ، در ظرف را برداشته تا آب اضافی تبخیر شده سپس در ظرف گذاشته شود . وقتی که گیاهان اولین بار در تراریوم کاشته می شوند تراریوم شروع به ایجاد آب و هوای مناسب گیاه می کند . گیاهان رطوبت را از برگ هایشان از دست می دهند این رطوبت ، روی شیشه متمرکز شده و دوباره به خاک برمی گردد . این چرخه باعث می شود که تراریوم برای مدت ها احتیاج به آب نداشته باشد .

در تراریوم های بسته فاصلة آبیاری می تواند یک ماه یا بیشتر باشد . در بیشترین حالت ، به آبیاری در هر دو هفته نیاز است که بستگی به شرایط دارد .

نور : تراریوم را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید . تابش مستقیم نور باعث افزایش درجه حرارت داخل تراریوم شده که این باعث سوختگی گیاه خواهد شد . پشت پنجره های شمالی بهترین مکان برای نگهداری تراریوم است . در صورتی که تراریوم در جایی قرار دارد که نور کم است از نور مصنوعی استفاده شود که با استفاده از یک لامپ 100 واتی داخل تراریوم یا لامپ فلورسنت می توان کمبود نور را جبران کرد ( نور مصنوعی 16 تا 18 ساعت بایستی وجود داشته باشد ) . برای این که گیاهان بر اثر نور به یک سمت خم نشوند باید جای ظرف را هر چند وقت یک بار تغییر داد .نوع مطلب : گل و گیاهان زینتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 17 خرداد 1391
پنجشنبه 16 آبان 1392 04:48 ب.ظ
ممنونم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی