تبلیغات
حشره شناسی - مالچ ها و كاربردشان در گیاهان زینتی
حشره شناسی
ببخش و بگذر
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


ضمن سلام و خوش آمد گویی ، لطفا با ارسال ایمیل مرا در جریان نظرات و سوالات خود قرار دهید . در صورت نیاز میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.
باسپاس
mob: 09372950810
Email:poneh66@gmail.com

مدیر وبلاگ :تک درخت مزرعه
نویسندگان
نظرسنجی
مطالب وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید ؟

مالچ چیست ؟

مالچ ها موادی هستند كه برای محافظت از خاك ها بر سطح زمین قرار داده می شوند . مالچ ها دارای انواع ، كاربردها و كارآیی های متفاوتی هستند ، لذا به كارگیری آنها نیازمند شناخت كافی می باشد .

چرا از مالچ ها استفاده می شود ؟

مالچ پاشی به عنوان یكی از انواع عملیات زراعی دارای اثرات زیادی در راستای كنترل علف های هرز گیاهان زینتی و سبزی كاری ها است . مالچ ها باعث پوشش سطح خاك می شوند . این مواد به خوبی می توانند از رسیدن نور خورشید به گیاهان هرز به ویژه یك ساله ها جلوگیری كنند و آنها را در جهت استقراریابی ، تحت فشار قرار دهند تا حدی كه علف های هرز ، بدون دریافت نور كافی خورشید هیچ گونه امكانی برای رشد نخواهند داشت و قادر به انجام واكنش های فتوسنتزی و در نتیجه غذا سازی نخواهند بود .

استفاده از مالچ ها همواره به عنوان روشی عالی برای كنترل علف های هرز و پاكسازی سطح خاك مطرح بوده است . پاشیدن مالچ به حفظ رطوبت خاك ، ممانعت از سله بستن ، نزول دمای خاك ، كاهش فرسایش ، اصلاح اراضی زیر كشت ، ایجاد فشار بر جوانه زنی و عدم استقرار علف های هرز و تولید گیاهان زینتی و سبزیجات با ارزش و باكیفیت كمك می نماید . زمانی كه از مالچ ها به صورت منفرد و یا تركیبی استفاده می شود ، باعث سایه اندازی بر سطح خاك می گردد و از جوانه زنی بذور علف های هرز جلوگیری می كنند .

بعد از كاشت گیاهان زینتی در فضاهای سبز ، از طریق تلفیقی از ایجاد موانع فیزیكی و كنترل شیمیایی مكرر ، می توان جمعیت علف های هرز را در حد مطلوبی مدیریت نمود ؛ زیرا مؤثر بودن یك مانع فیزیكی به دلیل دائمی بودنش نیست و بذور علف های هرز در طی چندین سال در درون مالچ ها جوانه زده و استقرار می یابند و كارگران فضاهای سبز را مجبور به كندن آنها با دست و یا استفاده از روش های شیمیایی می كنند .

مالچ های دارای بافت زبر و خشن از ظرفیت نگهداری كمتری برخوردارند ، لذا احتمالاً بذور علف های هرز كمتری در آنها رشد خواهند نمود ؛ در حالی كه مالچ های نرم قادر به جذب و نگهداری رطوبت محیط هستند و بذور علف های هرز موجود در آنها به سادگی جوانه می زنند و استقرار می یابند .

مالچ ها از سبز شدن علف های هرز از طریق ممانعت از رسیدن نور خورشید به آنها كه لازمة جوانه زنی و رشد است جلوگیری می نمایند ، لذا در مواقعی كه پوشش زمین با مالچ به صورت مناسبی انجام نگیرد ، آنگاه به كنترل مطلوب علف های هرز زمین زیرینش نائل نمی شوند .

چگونه از مالچ ها استفاده می شود ؟

مالچ ها قادرند از طریق ممانعت از رسیدن نور خورشید مورد نیاز بر سطح خاك از جوانه زنی و رشد علف های هرز جلوگیری نمایند و لیكن پاكسازی اراضی از علف های هرز بدین روش از 6 ماه لغایت 1 الی 2 سال به طول می انجامد . قبل از گسترانیدن مالچ ها بر روی زمین ، باید كودهای آلی و كمپوست ها را با خاك مخلوط ساخت ، سپس مالچ را بر روی خاك گرم ، مرطوب و عاری از علف های هرز مستقر گردانید . در مواردی كه تمایل به گسترانیدن مالچ ها بر اراضی دارای علف های هرز وجود دارد ، ابتدا باید گراس های بلند و سایر گیاهان هرز موجود را با دستگاه ، خرد كرده و مالچ غشایی را بر روی سطح زمین پاكسازی شده قرار داد ، سپس اطراف آن را با سنگ ها و یا میخ های چوبی ، مستحكم و ثابت كرد . مالچ ها را باید به ارتفاع 2 الی 4 اینچ در اطراف ساقة بوته های زینتی پاشید و لیكن نباید با ساقه ها در تماس قرار گیرند ؛ زیرا این فاصله باعث می شود كه ساقه ها همواره خشك باقی بمانند و كمتر در معرض جوندگانی قرار گیرند كه در مالچ ها آشیانه می گزینند .

مالچ های حاصل از پوست درختان با بافت درشت را به ضخامت 4 اینچ و حاصل از پوست درختان با بافت ریز را به ضخامت 2 اینچ به كار می گیرند . مالچ های درشت بافت از ظرفیت نگهداری آب كمتری برخوردارند و احتمالاً علف های هرز كمتری در آنها می رویند ، در حالی كه مالچ های ریز بافت ، قادر به نگهداری آب و فراهم سازی محیطی مرطوب و مناسب برای جوانه زنی بذور علف های هرز هستند ؛ ضمن این كه مالچ های ریز بافت از پتانسیل بالایی برای كاربرد علف كش های قبل از سبز شدن برخوردارند . به طور كلی لایه های نازك مالچ بر تكمیل تأثیر گذاری علف كش های قبل از سبز شدن می افزایند .

موادی موسوم به biobarrier II از پوشش هایی هستند كه بر روی خاك در فضای سبز استفاده می شوند . آنها دارای حباب هایی هستند كه با علف كش ترفلان ، اشباع گردیده اند . این مواد می توانند جایگزین مالچ گردند اما به همراه آنها برای افزایش تأثیر گذاری باید از یك علف كش قبل از سبز شدن استفاده شود .

پوست درختان و سایر مالچ های آلی را به صورت دوره ای باید مجدداً ترمیم نمود زیرا آنها به مرور می پوسند و تجزیه می شوند و كارایی خود را از دست می دهند .

برخی از علف های هرز دائمی نظیر جگن های چند ساله و نیلوفر صحرایی از ذخایر ریشه ای كافی برای سر بر آوردن از انواع مالچ ها برخوردارند .

هیچ گاه نیازی به لخت بودن اراضی ، تحت عمل مالچ ها برای همیشه نمی باشد ، لذا می توان اقدام به رویانیدن گیاهان زینتی قوی از میان مالچ ها نمود .

انواع مالچ ها

1 . مالچ های آلی Organic mulches

از تـمامی انواع مالـچ های آلی می توان بر بستر فضـاهای سبز حاوی گیاهان زینتی چوبـی و علفی استفاده نمود . باید

توجه داشت كه مالچ های متشكل از قطعات درشت با اندازه های بزرگ تر از 5/1 اینچ قادر به كنترل مناسب علف های هرز نیستند ، زیرا علف های هرز می توانند از لابه لای فضاهای بین ذرات آنها رشد یابند . ضمناً ضخامت یا عمق لایة مالچ مورد نیاز برای فشار آوردن بر رشد علف های هرز بستگی به نوع مالچ و شدت هجوم علف های هرز دارد .

مالچ های آلی كه دارای اندازه ذرات درشت تری هستند ، نیازمند ضخامت بیشتری نیز می باشند تا بدین طریق بتوانند مانع از رسیدن نور خورشید به سطح خاك شوند ؛ به طوری كه مالچ های درشت بافت باید ضخامتی بیش از 4 اینچ داشته باشند تا شرایط را برای كنترل دراز مدت علف های هرز فراهم سازند ، اما مالچ های ریز بافت كه فشردگی بیشتری دارند با عمق حدود 2 اینچ از كارایی لازم برخوردار خواهند بود .

مالچ هایی كه به سرعت تجزیه می شوند به جای جلوگیری از رشد علف های هرز ، متعارضاً به عنوان محیط تأمین كنندة مواد غذایی موردنیاز آنها عمل می كنند ؛ در صورتی كه بذوری از علف های هرز بر سطح مالچ ها رویش یابند از طریق به هم زدن سطحی خاك ، فوكا زدن و وجین دستی می توان به حذف بوته های جوان علف های هرز مبادرت ورزید . بدون توجه به اندازة ذرات سازندة مالچ ها باید در دوره های زمانی معین به تجدید آنها اقدام نمود ، زیرا وقایعی چون نشست كردن ، حركت كردن و تجزیه شدن از كمیت و كیفیت مالچ ها می كاهند .

2 . مالچ حاصل از خرده ها و تراشه های چوب

خرده ها و تراشه های چوب ها را به عنوان یك نوع مالچ پوك و سبك می توان از برخی ارقام گیاهان چوبی تهیه كرد . این مالچ ها بسیار ارزان هستند اما جذابیت بصری كمتری نسبت به پوست درختان زینتی در مناظر دارند .

Ø      خصوصیات

استفاده از خرده های چوب به عنوان مالچ در مسیر های كم تردد مناسب است .

قابل تجزیة میكروبی می باشند .

گرچه قادر به متوقف كردن رشد بسیاری از علف های هرز اراضی می باشند اما قبل از كاربرد آنها باید تمامی زمین را كاملاً پاكسازی نمود .

3 . مالچ حاصل از پوست درختان

پوست درختان چوب سخت و سوزنی برگ ها از مطلوب ترین موادی هستند كه به عنوان مالچ مصرف می شوند . مالچ هایی كه از پوست درختان چوب سخت و سوزنی برگ ها فراهم می شوند از بهترین مواد مؤثر طبیعی محسوب می شوند .

تراشه های پوست درختان ، ذراتی هستند كه متوسط اندازة آنها 1/2 الی 1/4 اینچ است و به خوبی تجزیه می گردند ،

در حالی كه قطعات چوبی ، دارای اندازه های درشت تری از 5/1 الی 5/0 اینچ بوده و دوام بیشتری دارند . گاهاً مالچ هایی كه از پوست های زبر و خشن درختان تهیه گردند را به ضخامت 4 3 اینچ و مالچ هایی كه از بافت های نرم درختان فراهم شوند به ضخامت حدود 2 اینچ به كار می برند .

مالچ پوست گیاهان برای نباتات زینتی را از طریق كمپوست پوست سوزنی برگ ها نیز تهیه می كنند كه آنها نسبت به خرده های چوب گران تر هستند اما مقبولیت بیشتری دارند .

Ø      خصوصیات

این نوع مالچ ها برای بسترهایی كه جنبة تزئینی دارند بسیار مناسبند .

آنها می توانند خصوصیات خاك ها را بهبود بخشند و همچنین قابلیت تجزیة میكروبی دارند .

برای این كه بتواند باعث توقف رشد و كنترل علف های هرز چند ساله شوند ، ابتدا باید سطح خاك را كاملاً از علف های هرز پاك نمود .

4 . مالچ ضایعات هرس

از مازاد حاصل از گیاهان چوبی و دیگر مواد مشابه كه در دسترس قرار می گیرند ، می توان پس از خرد كردن به عنوان مالچ بهره گرفت . این گونه چوب های خرد شده را قبل از مصرف در اراضی درختكاری شده باید برای چند ماه به صورت توده ای انباشت تا تبدیل به كمپوست گردند . كمپوست سازی زمانی تكمیل می شود كه این مواد به رنگ تیره درآیند و پاشیدن آنها بر روی زمین منجر به ایجاد یك حالت كاملاً طبیعی شود . افزودن نیتروژن نظیر گراس های مو ور شده ، كودهای دامی و یا عصاره های گیاهانی همچون گزنه ، می توانند سبب تسریع در فرآیند كمپوست سازی گردند .

Ø      خصوصیات

از آنها می توان بلافاصله برای پوشش مسیرها استفاده كرد و قابل تجزیة میكروبی هستند . بدین وسیله به خوبی می توان از مواد زاید و ضایعات كشاورزی بهره گرفت .

این گونه مالچ ها احتمالاً سریعاً تجزیه می شوند و كارایی خود را از دست می دهند .

5 . استفاده از كاه و علوفة خشك به عنوان مالچ

كاه و علوفة خشك قادرند كه به عنوان مالچ برای یك فصل استفاده گردند . برای كارایی بیشتر در كنترل علف های هرز بهتر است كه آنها را روی مالچ های غشایی نظیر روزنامه ها قرار داد . توصیه می شود كه برای این منظور از علف

خشك و كاه نیمه پوسیده بهره برداری شود .

Ø      خصوصیات

علوفة خشك دربردارندة عناصری چون پتاس و نیتروژن می باشد .

كاه می تواند مقادیر متنابهی از پتاسیم را به خاك اضافه كند .

این نوع مالچ ها برای گیاهان بارده مناسبند و قابل تجزیة میكروبی می باشند .

علف های خشك می توانند حاوی بذور گیاهان هرز باشند .

6 . استفاده از خاك ارّه به عنوان مالچ

از خاك ارّه می توان به عنوان مالچ در اراضی طبیعی و یا برای مفروش ساختن اراضی درختكاری شده بهره گرفت ؛ اما هیچ گاه نباید از خاك ارّة چوب ها و الوارهایی كه مراحل فرآیند را گذرانیده اند ، استفاده كرد .

Ø      خصوصیات

خاك ارّه ها برای پوسیده شدن ، اقدام به جذب ازت خاك می كنند ، لذا بهتر است قبل از پوسیدن در خاك دفن نشوند ولی با این حال قابل تجزیة میكروبی هستند .

7 . استفاده از مقوای نازك به عنوان مالچ

از مقواهای نازك و پهن می توان به عنوان یك نوع مالچ عالی استفاده نمود به طوری كه برای یك فصل دوام می آورند . مقواها را می توان در زیر تخته ها ، خشت ها و یا كاه و كلش تثبیت نمود .

Ø      خصوصیات

این نوع مالچ رایگان است و می توان برای تجلی خاك های عریان و یا پوشاندن اراضی حاوی علف های هرز استفاده كرد .

سبزیجات پر بنیه را می توان در میان آنها رویانید .

قابل تجزیة میكروبی هستند و پس از پوسیدن ، باعث حاصلخیزی خاك می گردند .

سریعاً تجزیه و تخریب می شوند و دوام چندانی ندارند .

8 . استفاده از روزنامه به عنوان مالچ

از روزنامه می توان به عنوان مالچ جهت دوره های زمانی كوتاه بهره گرفت .

برای این كه روزنامه ها در تمامی طول فصل رشد دوام آورند ، باید حداقل 8 لایه داشته باشند .

برای كارایی بهتر ، شایسته است كه روی آنها را با مواد قابل تجزیه ای نظبر بقایای گراس های مو ور شده ، علف های هرز خشك و كاه پوشاند .

Ø      خصوصیات

رایگان است و در صورت استفاده از لایة ضخیم ، قادر به كنترل گیاهان چند ساله تا پایان فصل رشد می باشد .

از آن می توان در زیر بوته های میوه و تمشك ها بهره گرفت اما باید آنها را در پاییز جمع آوری نمود و در اوایل بهار مجدداً جاسازی كرد .

از آنها همچنین می توان به عنوان فرشی در زیر درختان زینتی بهره گرفت .

این مالچ ها در قطعات سبزی كاری نیز قابل استفاده بوده و قابل تجزیة میكروبی می باشند .

سریعاً تجزیه شده و خاك را اسیدی می سازند .

9 . مفروش ساختن اطراف درختان با علف های هرز طبیعی

از تار و پود های فضای سبز طبیعی یعنی پوشش علف های هرز موجود ، غالباً برای پوشاندن اطراف درختان و یا بستر بوته كاری ها استفاده می شود اما از این گونه علف های هرز هیچ گاه نمی توان به صورت دائمی بهره گرفت چون غالب آنها فقط برای یك فصل دوام می آورند .

این موضوع كه اطراف طوقة درختان به مساحت 1 متر مربع طی 5 3 سال اول پس از غرس نهال ، كاملاً عاری از علف هرز باشد ، حائز اهمیت است . در صورتی كه اطراف درختان جوان عاری از علف های هرز نشوند آنگاه گیاه مجبور به رقابت با علف های هرز برای كسب آب و مواد غذایی خواهد بود .

مفروش ساختن اطراف درختان را می توان به كمك پشم ( كرك و مو ) ، انواع دست بافته ها و یا پلاستیك های سیاه انجام داد و در صورت ضرورت می توان برای این منظور از روزنامه های چند لایه بهره گرفت . لبه های محوطة مفروش شده را باید با دفن كردن در خاك و یا به كمك میخ های چوبی تحكیم بخشید .

زمانی كه از فضاهای خالی فضاهای سبز به عنوان موانع فیزیكی جهت جلوگیری از گسترش علف های هرز استفاده می شود ، معمولاً سطح آنها را برای زیبا سازی با مالچ می پوشانند .

Ø      خصوصیات

مفروش كردن اطراف درختان با كرك و مو و یا دست بافته ها قابلیت نفوذپذیری به آب و هوا را دارند .

این گونه اعمال را می توان علاوه بر درختان ، برای درختچه ها نیز در نظر گرفت .

مواد مفروش شده ، قابلیت استفاده توسط پرندگان به عنوان مواد اولیه در ساخت آشیانه ها را دارند .

پلاستیك های سیاه ، قابلیت نفوذپذیری به آب و هوا را ندارند .

غشاها و لایه های سنتزی از منابع تجدید ناپذیر تهیه می گردند .

**********************************************

علاقه مندان می توانند بخش بعدی این مطلب را از مجله سرزمین سبز شماره 108 مطالعه نمایند .

Email : Poneh66@gmail.com

Weblog : mazraeyetalayi.mihanblig.com

نوع مطلب : گل و گیاهان زینتی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 31 مرداد 1391
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:39 ب.ظ
At this time it seems like BlogEngine is the top blogging platform out there right now.
(from what I've read) Is that what you're using on your blog?
سه شنبه 17 مرداد 1396 05:02 ب.ظ
I like it when people come together and share views. Great website,
keep it up!
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:52 ب.ظ
An impressive share! I've just forwarded this onto a colleague who has been doing a
little homework on this. And he in fact bought me dinner due to the fact that I found it
for him... lol. So allow me to reword this.... Thank YOU for the meal!!
But yeah, thanks for spending the time to discuss this subject here on your website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی